אזור: דרום מדבר יהודה
נקודת התחלה וסיום: ערד
אורך: כ-60 ק"מ
משך: 6-8 שעות
דרגת קושי לנד קרוזר : קלה 
עונה מומלצת: כל השנה
מגבלת שטחי אש: אין

arad-map
מפה באדיבות שביל נט. כל הזכויות שמורות לחברת שביל נט

נקודת ההתחלה היא העיר ערד. נוהגים מזרחה, לכיוון היציאה מהעיר לעבר ים המלח. בכיכר הגדולה ביציאה מהעיר מאפסים את מד המרחק. גולשים עם הפיתולים של כביש 31 לכיוון סדום. כשמד המרחק מראה 5.8 ק"מ, ומימין לכביש מופיע שלט "ראש זוהר", פונים בזהירות שמאלה, חוצים את הכביש, נכנסים לשטח ומאפסים את מד המרחק.
ברוכים הבאים לדרום מדבר יהודה. האזור הזה הוא שמורת טבע וחיוני לא לסטות מדרך העפר המסומנת וכמובן לא להשאיר בשטח פסולת.
מכאן ועד להודעה חדשה צריך להיצמד לסימון השבילים הכחול ולכן ב-400 מ' פונים שמאלה עם הכחול וב-1.1 ק"מ ימינה. ב-7 ק"מ אפשר להבחין, מימין לדרך, בגל אבנים גדול- השרידים של מצד חתרורים מהתקופה הרומית –ביזנטית. צריך הרבה דימיון כדי לראות את  תחנת המשמר שעמדה כאן וחלשה על הדרך העתיקה.
אחרי מצד חתרורים מתחילה הירידה התלולה לערוץ נחל מורג. בסוף הירידה מגיעים לערוץ הנחל עצמו. מד המרחק אמור להראות 7.2 ק"מ. כאן פונים חזק ימינה פנימה לתוך הערוץ. נוסעים כ-500 מ' בתוך הערוץ עד שהקירות הקניונים שלו נעשים צרים. רוב שעות היום שורר כאן צל. זה מקום נחמד להפסקה ראשונה.
חוזרים לאחור עד לנקודה בה נכנסנו קודם לנחל (מד המרחק אמור להראות כ-8.4 ק"מ) ואז פונים ימינה, בכיוון דרום מזרח, בעליה, אל מחוץ לערוץ נחל מורג ועם המשך הסימון הכחול. ב-8.9 מגיעים למזלג דרכים חשוב – הסימון הכחול פוגש סימון שחור . כאן מאפסים את מד המרחק ופונים ימינה, דרום-מזרח, עם הסימון השחור. ב-200 מ' מתעלמים מפניה עם סימון אדום וממשיכים ישר עם השחור. ב-1.7 ק"מ אפשר להבחין ממול, בצד ימין, בסלע דמוי ספינקס (הפעם לא צריך כל כך הרבה דימיון). ב-4.1 ק"מ נפער מצד שמאל לדרך חלון נוף נהדר לבריכות האידוי של ים המלח. 

/

ב-7.1 ק"מ מגיעים לכביש 31, מאפסים את מד המרחק ופונים שמאלה (מזרחה) - שימו לב לשמור על חוקי התנועה ולא לחצות פס לבן. אם יש פס לבן, פנו ימינה ואתרו מקום חוקי ובטוח לפניה. כעבור 1.1 ק"מ בדיוק פונים ימינה לדרך עפר עם סימון שבילים אדום ומאפסים שוב את מד המרחק. מכאן ועד להודעה חדשה נצמדים לסימון האדום. לקראת 3.2 ק"מ מתקרבת הדרך למצוק האדיר של נחל חימר. מנקודת התצפית הזאת קל להבין את ההיגיון בשם הערבי של הנחל – ואדי אל מהואת, נחל התהומות. העומק של הקניון הוא כ-300 מטר. אורכו למעלה מ-10 ק"מ – זהו הקניון הארוך ביותר במדבר יהודה.
הלאה עם הסימון האדום. ב-5.0 ק"מ ירידה משובשת במיוחד. מומלץ להיעזר במכוון קרקעי – שאחד הנוסעים יכוון מבחוץ את הנהג. בהמשך מתקרבת שוב הדרך למצוק האדיר. בקילומטרים 6-7 היא ממש חולפת על פני שפת המצוק. הפסקת תצפית מומלצת ביותר.
ב-10 ק"מ מגיעים לצומת. הסימון האדום פוגש סימון כחול ומסתיים. פונים ימינה, צפונה, לתוך הערוץ (נחל גורר, יובל של חימר). ב-10.1 צומת נוסף והפעם פונים שמאלה עם הסימון הכחול. ב-12.3 ק"מ מגיעים לכביש מס' 258. בנקודה זו צריך לקבל החלטה – האם לפרוש דרך הכביש או להמשיך בשטח. לפרוש דרך הכביש - ימינה לצומת חתרורים ולכביש 31, סדום –ערד או . שמאלה לצומת צפית ולכביש 25, דימונה – צומת הערבה.

/

המשך מסלול שטח. בנקודת בה יוצאים מהשטח לכביש מאפסים את מד המרחק ופונים שמאלה, דרום-מערב, על-גבי הכביש. ב-1.2 ק"מ פונים ימינה. השלט מכריז: "מפעל הסיד על שם אלי קרן ז'ל". מכאן צריך להיצמד לסימון הירוק וזה אומר שכעבור 2.6 ק"מ עוזבים את הדרך הכבושה של המשאיות ופונים ימינה צפונה לדרך עפר. הפניה לא לגמרי ברורה בשטח. ההתחלה שלה מקבילה לדרך העפר של המשאיות. ב-2.7 ק"מ מגיעים לצומת – מפגש של סימון ירוק עם סימון כחול (11361) וסימון שביל ישראל (שלושה צבעים). בצומת הזה מאפסים את מד המרחק ופונים ימינה (צפונה) עם הסימון הירוק. את הדרך מלווה צינור גז ומכאן גם הכינוי שלה "דרך הגז". הדרך מטפסת לרכס זוהר. חלקים מסוימים בעליה תלולים אבל לא קשים. כמובן שאם יש הילוכי כוח (LOW) אז אין בעיה לטפס לאט לאט. בכ-6.2 ק"מ, הר יהל, מומלץ לעצור לתצפית. הגובה כאן הוא 611 מטר מעל פני הים והנוף משובח. 
ב-7.0 ק"מ, ממש לפני המתקן לאיסוף גז "מגל", צריך לפנות שמאלה על-גבי צינור הגז עצמו. ב-8.7 ק"מ מתמזג הסימון הירוק עם סימון שביל ישראל. מכאן, ההוראות לא מתאימות לקובץ. אתה מתאר נסיעה לערד במקום לראש זוהר. מחכה להוראות חדשות.
ב-10.2 ק"מ, צומת T, וצריך לפנות שמאלה. ממשיכים כל הזמן עם הסימון הירוק עד שב-13.2 ק"מ הוא נגמר ואנחנו מוצאים את עצמנו בכביש צדדי באזור התעשייה של ערד. בכביש הצדדי פונים שמאלה. בצומת T הבא, 13.9 ק"מ, פונים שוב שמאלה. ב-14.1 ק"מ, בכיכר, פונים ימינה וב-14.6 ק"מ מגיעים לכביש 31, פאתי ערד. סוף מסלול.

/