נהיגה בטוחה בחורף: 10 טיפים להכנת הרכב | טויוטה - Toyota
 1. Owners
 2. Maintenance, Servicing, MOT
 3. Toyota winter guide

10 טיפים להכנת הרכב לחורף

ניתן לנצח את הסכנות הכרוכות בנהיגת חורף

באמצעות בדיקת חורף נכונה ושימוש באביזרים של טויוטה

 

נהיגה בחורף מזמנת לנו כבישים רטובים ותנאי דרך מאתגרים.

תנאי הדרך בחורף מחייבים אותנו לנהוג באופן שונה ועם מודעות וזהירות מוגברת ותכנון מקדים - החל מבדיקת הצמיגים ועד טכניקות להתמודדות עם תנאי השטח המאתגרים.  להשגת מטרה זו מומלץ לפעול  לפי עשרת הטיפים הפשוטים שליקטנו עבורכם בכדי שתהיו  מצויידים בכל הכלים הנדרשים לעבור את החורף בבטחה.

אילו בדיקות עליי לבצע ברכב לפני נסיעה בחורף?

 • 1. כיצד לבדוק האם צמיגי הרכב תקינים?

  יש לבדוק כי אין נזקים קרעים או יובש באף אחד מהצמיגים (כולל החלופי), שלחץ הצמיגים ברמה המומלצת ע''י היצרן, וכי במהלך החורף לצמיגים יש חריצים בעומק של 3 מ"מ לפחות.

  2. כיצד יש לוודא כי המנוע לא יקפא?

  יש לבדוק את מערכת קירור המנוע כדי למנוע קפאון או התחממות יתר. וודאו כי רמת נוזל הקירור גבוהה מספיק, השתמשו בנוזל המומלץ ע''י היצרן, ובדקו את תקינות צינורות הקירור לפני נסיעות ארוכות. 

  3. כיצד לבדוק אם יש להחליף שמן ברכב?

  יש לבדוק את רמות השמן במנוע הרכב מעת לעת. כמו עם נוזל קירור, אם זמן החלפת השמן מתקרב, הקדימו את ההחלפה  לפני לנסיעות ארוכות. אם אתם לא בטוחים איזה שמן מתאים למכונית שברשותכם, פנו לאחת מסוכנויות טויוטה המורשות.

 • 4. כיצד יש לבדוק את מערכת החשמל ברכב?

  יש בדוק שהמצבר נקי מקורוזיה וכי הקטבים והמחברים מהודקים כראוי. אם המצבר בן 5 שנים ומעלה, מומלץ לבדוק אותו באחת מסוכנויות טויוטה המורשות. הטמפרטורות הנמוכות בחורף משפיעות על המצבר, מה גם שבחורף יש שימוש מוגבר במצבר להפעלת חימום, אורות מגבים ומערכות נוספות. 

  5. כיצד יש לבדוק את אורות הרכב? 

  יש לבדוק את אורות הרכב לפני כל נסיעה. האורות חיוניים לראות שלך, כפי שהם חיוניים לניראות שלך. הדלקת האורות גורמת לנראות טובה יותר באופן שיגרום לנהגים האחרים ולהולכי רגל להבחין בנו טוב יותר וממרחק גדול יותר, מעלה את רמת הבטיחות שלנו ושל שאר המשתמשים בדרך ואף מוריד את ההסתברות להיות מעורבים בתאונה. יש לבצע סקירה סביב הרכב ולוודא כי כל האורות עובדים והפנסים נקיים.

לעבור את החורף בבטחה עם שירות אישי וטיפול מקצועי בסוכנויות המורשות של טויוטה

מהם הדברים אשר הכי חשוב לזכור בעת נהיגה בחורף?

 • 6. כיצד ניתן לשפר את הראות בעת נהיגה בחורף?

  הגשם החשכה והערפל מקטינים את שדה הראייה שלנו, הקפידו על ניקיון החלונות והסירו כל דבר שיכול להסתיר את שדה הראיה שלכם, מדבקות בובות קישוטים וכדומה. שמשות הרכב גם מתלכלכות במהירות בחורף. יש לוודא כי מיכל הנוזל לשמשות מלא באופן קבוע וכי מדובר בנוזל היעיל לפחות ב- 15מעלות. יש לוודא גם כי המגבים תקינים ולהחליפם במידה ואינם גורפים את המים בצורה מיטבית. לבסוף, למתגוררים במקומות מושלגים - יש לנקות תמיד את כל השלג מהגג לפני שיוצאים לדרך.
  מניעת אדים על השמשה הקדמית:
  עם ירידת הטמפרטורות הלחות מתעבה על שמשות הרכב ויוצרת אדים המסתירים את הדרך. כדי למנוע את הופעת האדים השתמשו במפשיר האדים של השמשה הקדמית והאחורית. מומלץ לפתוח מעט חלון בכדי לאפשר כניסת אוויר חדש שימנע גם הוא את הצטברות האדים.

  7. כיצד ניתן לשמור על עירנות בנהיגה ארוכה

  נהיגה יכולה להיות מעייפת, במיוחד בתנאי חורף מאתגרים. לבשו בגדים נוחים וקלים בכדי לא לסרבל ולא הגביל את תנועות הגוף בנהיגה. הימנעו מטמפרטורה גבוהה ברכב, דבר העלול לגרום לעייפות ואף הרדמות. מומלץ לקחת הפסקה של 15 דקות אחרי כל שעתיים של נהיגה. צאו מהרכב ונועו מעט, מתחו רגליים חלצו עצמות והזרימו את הדם, שתו הרבה מים כדי לא להתייבש ואפילו איכלו משהו קל. במידת הצורך עצרו בחניון במקום בטוח ונמנמו לזמן קצר. במהלך הנהיגה האזינו למוזיקה או לתכניות רדיו מעניינות בכדי לשמור על עירנות.
  הגבירו מודעות ושמירת מרחק:
  טווח הבלימה בכביש רטוב גדול משמעותית מטווח הבלימה בכביש יבש. גשם ראשון הוא המסוכן ביותר מכיוון שהוא מציף לפני השטח את שאריות השמן והאבק שהצטברו באספלט בתקופת הקיץ. בהפוגות גשמים מצטברת בכל פעם מחדש שכבה של שמנים ואבק על הכביש, ולכן יש להתייחס לכל גשם לאחר הפוגה של כשבוע ללא גשם כגשם ראשון. המנעו מתאוצות פניות ובלימות חדות ופתאומיות והגדילו את שמירת המרחק. צפו לרחוק ואתרו סכנות כגון רכב תקוע בשול, רכב שבולם, פניות חדות, שלוליות הצפות וסכנת החלקה.

 • 8. כיצד לנהוג על שלג או קרח?  

  מרחק הבלימה בעת נהיגה על שלג או קרח יכול לגדול בעד פי 10 ממרחק הבלימה בתנאים יבשים. סעו לאט לאט והשתמשו בגז, בבלמים ובהגה בעדינות, בכדי למנוע איבוד שליטה.

  9. מה מומלץ לקחת איתך לרכב בעת נסיעה ארוכה?

  יש לוודא כי פריטים כבדים מאוחסנים ומאובטחים בתא המטען או מאחורי המושבים האחוריים. אם יש צורך במקום נוסף, כדאי לעשות שימוש במתלה לגג רכב ובארגז אחסון שניתן לרכוש בסוכנויות המורשות  להתקנה פשוטה על גג הרכב. אם יש צורך בנגרר, יש לבקש מאיש מקצוע מקצועי להתקין וו גרירה איכותי. לבסוף, אם חיות מחמד מצטרפות לנסיעה, הבטיחו את בטיחותן באמצעות מתקן ראוי המוצב מאחורי המושבים.
  הימנעות מהיסחי דעת:
  הימנעו מהסחת דעת מכל סוג שהוא. נסיעה עם ילדים שתובעים תשומת לב עלולה גם היא להוות היסח דעת ולכן עלינו להיות מודעים לכך. נהיגה תוך שימוש בטלפון הנייד היא אחד הגורמים הראשיים להיסח דעת וטעויות אנוש בנהיגה, ומגבירה את הסיכון לתאונות דרכים. ככלל מומלץ להימנע מדיבור בטלפון בזמן נהיגה ובעיקר כשתנאי הנהיגה אינם מיטביים, כשתנאי הראות אינם טובים, בזמן גשם או במזג אויר סוער, וכשאינכם מכירים את הדרך והסביבה בה אתם נוסעים. כל אלו גוררים פגיעה ביכולת התגובה שלכם תוך הגברת הסיכון לתאונה.

  10. מה כדאי לקחת איתי למקרה חירום?

  מומלץ תמיד להיות מוכנים לכל מקרה חירום בחורף. בטיולים ובנסיעות ארוכות דאגו שיהיו ברכב בגדים חמים עמידים למים ונעליים קשיחות בכל עת. פריטים כמו פנס, מטען לטלפון הסלולרי, את חפירה, מים וחטיפים חשובים מאוד למקרה שתתקעו.

 • שימרו על תחזוקת הטויוטה שלכם, עצות שימושיות גם באמצעות סרטוני ההדרכה שהכנו עבורכם. להסברים ובירורים נוספים, הנכם מוזמנים לפנות לסוכנות מורשית טויוטה הקרובה לאזור מגוריכם, שם ישמחו לסייע לכם בכל נושא.