להשיג את
הבלתי אפשרי

אתלטים אשר נותנים לנו השראה
להמשיך לנוע

סיפורים מעוררי השראה אלו מוכיחים לנו לאן אפשר להגיע כאשר אנו מאתגרים את גבולות התנועה האנושית.

אנדריאה אסקאו - גולש סקי נכים


אנדריאה אסקאו מחזיקה את מוטות הסקי הנורדיים שלה ומביטה אל המצלמה בחליפת מרוץ אדומה.
תאריך לידה

21 למארס, 1971

מקום מגורים

אפולדה, גרמניה

ספורט

רכיבת אופניים, סקי

אולימפיאדת הנכים

2008, 2012, 2016
משחקי חורף פראולימפיים
2010, 2014

להשיג את הבלתי אפשרי

ספורט נכים אולי נולד מן הצורך עבור אנדריאה, אך לפני זמן רב הפכה הגרמניה לאחד הכוחות השולטים בסצנת הנכים במשחקי הקיץ והחורף. תחילה היא ניסתה כדורסל בכיסאות גלגלים ובסופו של דבר הרחיבה את כישוריה לסקי נכים, ביאתלון נכים, מרוצי כסאות גלגלים ומרוצי אופני יד.

עד כה, אנדריאה זכתה ב- 37 מדליות אליפות עולם, והיא אלופת העולם 27 פעמים ברכיבה על אופניים, ביאתלון נכים וסקי נכים.

"ההקרבה והמאמץ הנדרשים לזכיה במדלית זהב פראולימפית] הוא באמת מדהים, ואנחנו כל כך גאים להיות חלק קטן מהצוות של אנדריאה".
- מהנדס TMG טויוטה

/

בהשראת הנחישות הבלתי פוסקת של אנדריאה לאתגר את גבול היכולת, טויוטה פנתה אליה ב-2012 בכדי להתחיל בשיתוף פעולה, תוך התמקדות בנוחות ובמהירות, עבדנו בשיתוף פעולה הדוק עם אנדריאה בכדי ליצור פתרונות קלי משקל של סיבי פחמן המותאמים במיוחד עבור האופניים והמזחלות שלה, ואשר יספקו לכוכבת הספורט יתרון תחרותי גדול עוד יותר במשחקים הפראולימפיים.

לורן וולסטנקרופט - גולשת סקי נכים

תאריך לידה

24 לנובמבר, 1981

מקום מגורים

באנף, א.ב., קנדה

ספורט

סקי נכים באלפים

אולימפיאדת הנכים

להשיג את הבלתי אפשרי

לורן נולדה ללא זרועה השמאלית, בחלק אשר תחת המרפק, כמו גם ללא שתי רגליה מתחת לברכיים, אבל זה לא עצר את תשוקתה לספורט. היא החלה לדהור במדרונות כבילוי סוף שבוע עם אביה חובב הסקי הנלהב, וכך הפך הסקי במהירות לייעוד מלהיב עבורה. למרות אתגרים ומכשולים עצומים, לורן החלה להתאמן עם צוות סקי הנכים באלפים "אלברטה" כשהיתה בת 14.

"כשהתחלתי להתחרות, לא דמיינתי שאוכל למצוא עצמי עומדת במעלה הפודיום, אך שנים של אימונים ועבודה קשה, יחד עם צוות גדול מאחורי, הביאו אותי לעשר מדליות במשחקי הנכים".

אילו יכולתי לתאר את המסע שלי במשחקים הפראולימפיים במילה אחת הייתי בוחרת בנחישות.

לורן המשיכה לקרוא תיגר על הבלתי אפשרי מדרון אחר מדרון. במהלך התקופה בה התחרתה עם צוות סקי הנכים האלפיני, הפכה לורן לאחת הגולשות המעוטרות ביותר בעולם בסקי הנכים, עם עשר מדליות באמתחתה - שמונה זהב, כסף אחת וברונזה אחת במשחקי הנכים של חורף 2002 בסולט לייק סיטי, עבור נבחרת קנדה.

כשהודיעה על פרישתה מסקי תחרותי ב -2010, אמרה לורן שהיא רוצה להיזכר כספורטאית שהתגברה על אתגרים רבים בדרך להצלחה.

האן מין-סו - שחקן הוקי נכים

תאריך לידה

3 ליוני, 1970

מקום מגורים

סאול, דרום קוריאה

ספורט

הוקי קרח נכים

אולימפיאדת חורף נכים

2010, 2014

להשיג את הבלתי אפשרי

בהיותו בן עשרים ושלוש, עם דלקת מפרקים ראומטית בשתי הרגליים, החליט האן לטפס על הר בגובה 1,708 מטרים. ברגע שהגיע לפסגה, 17 שעות לאחר מכן, הוא חש את פרץ האומץ לו היה זקוק בכדי להפוך את המחסומים בחייו לאפשרויות.

שבע שנים מאוחר יותר, כאשר רגלו השמאלית של האן נקטעה לאחר שאובחנה אצלו דלקת העצם, האן שחזר את אותו רגע של ניצחון על ההר והחליט להגשים את חלום חייו ולהפוך לאתלט ברמה עולמית.

זה מאתגר ... הגדרת המטרה, ההכנות לכך וכל המאמץ שמגיע עם זה. זהו הרגע שבו אני מרגיש חי, וזהו הרגע שבו אני שמח שאני משחק הוקי.

האן החל להתחרות בהרמת משקולות, בכדורסל נכים ורוגבי נכים, בכל הרמות, ברפובליקה של קוריאה - אבל רק כשעלה על הקרח, הוא באמת מצא את מקומו. כמה שנים לאחר מכן, הוא הפך לכוכב של משחקי החורף 2012 בונקובר. בהמשך, האן יקבע פסגה חדשה למורשת ההוקי שלו כאשר הוא מככב על הקרח הביתי שלו במשחקי הנכים של חורף 2018 בדרום קוריאה.

מייקל מילטון - גולש סקי נכים

תאריך לידה

21 למארס, 1973

מקום מגורים

קנברה, אוסטרליה

ספורט

סקי נכים ומירוץ אופניים

אולימפיאדת הנכים

2008
משחקי החורף הפראולימפיים
1988, 1992, 1994, 2002, 2006

להשיג את הבלתי אפשרי

ברגע שמייקל למד איך ללכת, הוא התחיל לרוץ. משפחתו אהבה סקי ומדי פעם עשתה טיולי סקי להרים ליד קנברה, שם התמכר לריגוש אשר בגלישה במורד המדרונות.

כשמייקל היה בן תשע, הוא אובחן בסרטן עצמות ורגלו נקטעה מעל הברך. לאחר כמה שנים מאתגרות של התאוששות ולמידה איך ללכת עם רגל אחת, מייקל בן ה-11 היה מוכן לבחינה מחודשת של גבולות יכולותיו הגופניות באמצעות ספורט.

בשבילי, תנועה היא בעצם מחקר, לחוות את העולם בצורה הרחבה ביותר שאני יכול.

רמי אניס - שחיין

תאריך לידה

18 למארס, 1991

מקום מגורים

אלפו, סוריה; כעת מתגורר באקלו, בלגיה.

ספורט

שחיה

המשחקים האולימפיים

2016

להשיג את הבלתי אפשרי

ב-2015, לאחר ארבע שנים כפליט בתורכיה, החליט השחיין הסורי רמי לעשות את המסע לאירופה בכדי להמשיך את המרדף אחר חלומותיו האולימפיים. האיש הצעיר התגבר על המים המסוכנים של הים התיכון על סירה מתנפחת, ונסחף אל אי יווני. משם יצא רמי למסע יבשתי ובסופו הגיע לבלגיה, שם הוענק לו מקלט.

לבסוף, לאחר האודיסיאה האפית שלו באירופה, החלומות האולימפיים של רמי היו בהישג יד. בשנת 2016 השחיין הסורי ועשרה ספורטאים אמיצים אחרים צעדו מאחורי דגל קבוצת הפליטים האולימפי של הוועד האולימפי הבינלאומי בטקס הפתיחה בברזיל. רמי סיים את האולימפיאדה הראשונה שלו בתוצאה הטובה ביותר שלו - 54.25 שניות ב-100 מ' חופשי.

בשבילי האולימפיאדה, זה החלום שלי, והכפר, זה הבית שלי.

"המסר שלי לכל הפליטים בעולם: גם אם יש לכם חיים קשים, שימו זאת מאחוריכם ונסו להשיג את חלומותיכם".

רמי מגשים את חלומותיו, ומביא תקווה למיליוני בני אדם ברחבי העולם, שנעקרו ממקום מושבם עקב מלחמה וקיפוח.

טיירון פילאי - אתלט פראלימפי

תאריך לידה

1 למאי, 1980

מקום מגורים

דורבן, דרום אפריקה

ספורט

אתלטיקת נכים

אולימפיאדת הנכים

2016

להשיג את הבלתי אפשרי

טיירון תמיד חלם להיות ספורטאי גדול. הוא חלם שיום אחד ישחק קריקט בנבחרת דרום אפריקה והאמין שלכך נועד. הוא שיחק יותר מ-14 שנים קריקט לפני שהבין כי בשל המוגבלות שלו, הוא לעולם לא יגשים את חלומו. ככל שהתבגר והתרגל לרגלו השמאלית התותבת, הפך טיירון משוכנע יותר ויותר שהישג אולימפי גם הוא אינו בהישג יד. ובכל זאת, בכל רגע פנוי אחרי עבודתו בטויוטה דרום אפריקה ובסופי שבוע, הוא בילה במשחקי ספורט עם חברים ועמיתים לעבודה.

מאוחר יותר, בעת שצפה בהדיפת כדור ברזל במשחקים האולימפיים בבייג'ין בשנת 2008 בטלוויזיה, חלומותיו של טיירון על תהילה אתלטית התעוררו לפתע; הוא היה עד לספורטאים שהיו חזקים וגבוהים עם מבנה לא שונה משלו, מתחרים בזירה העולמית. זה היה הרגע בו טיירון הבין שמקומו בזירת הנכים והגיע הזמן ללכת על זה.

רק לאחר שמונה שנים מאז צפייתו במשחקים בבייג'ין, טיירון עלה על המגרש בריו בכדי להתחרות בהדיפת כדור ברזל עבור נבחרת דרום אפריקה. באליפות הפראולימפית הראשונה שלו, טירון השיג בגאווה את מדליית הארד עבור ארצו.

בראד סניידר - שחיין פראלימפי

תאריך לידה

29 לפברואר, 1984

מקום מגורים

רינו, נבאדה, ארה"ב

ספורט

שחיית נכים

המשחקים האולימפיים

2012, 2016

להשיג את הבלתי אפשרי

המים הם המקום שבו בראד סניידר מרגיש הכי חופשי. הוא למד לשחות בפלורידה כשהיה עדיין פעוט והתחיל להתחרות כשהיה בן 11. מאוחר יותר, בראד הפך לקפטן של נבחרת השחייה שלו באקדמיה הימית של ארצות הברית.

"אני חושב שלחיות חיים עם ליקוי ראייה, לחיות חיים עם עיוורון, חיים בחשיכה, זה מה שנראה בלתי אפשרי בשבועות שלאחר פציעתי. מה שהבנתי במשחקי הנכים הוא שלמרות שאני לא רואה, יש עולם שלם של דברים שאני עדיין מסוגל לעשות."

כאשר בראד הפצוע חזר הביתה מאפגניסטן, הוא היה צריך ללמוד למצוא את דרכו בחושך. משפחתו נשארה לצדו ועזרה לחייל המתאושש לבצע משימות פשוטות כגון אכילה, לבישת בגדים ומציאת חדר האמבטיה.

אני רוצה שהסיפור שלי יקבל חשיפה ויעודד את הדור הבא של הספורטאים לחלום על עמידה על הפודיום באולימפיאדת הנכים.

רק חודשים ספורים לאחר ההתאוששות, בראד החליט לחזור למים שהוא כל כך אהב. שנה לאחר איבוד ראייתו בשעת שירותו הצבאי, הוא עמד בגאווה על הדוכן הפראולימפי כדי לקחת הביתה את מדלית הזהב עבור נבחרת ארצות הברית. מבין השחיינים בעלי ליקוי ראייה מלא, בראד הוא מחזיק השיא העולמי הנוכחי ב-100 מטר חופשי.

כיום, לבראד יש שאיפה חדשה: לאמץ ספורט נוסף ולהתחרות בטריאתלון הנכים בטוקיו 2020.

לוסי אוגצ'וקו אג'יק - מרימת משקולות פראולימפית


לוסי אוגצ'וקו אג'יק לוקחת הפסקה בין סטים במהלך האימון.
תאריך לידה

16 לאוקטובר, 1977

מקום מגורים

אנוגו, ניגריה

ספורט

הרמת משקולות

המשחקים האולימפיים

2000, 2004, 2008, 2012, 2016

להשיג את הבלתי אפשרי

כשלוסי עברה מעיר הולדתה אנוגו לבית מיוחד עבור אנשים עם מוגבלויות, היא גילתה עולם שלם של אפשרויות, כולל ספורט נכים. היא גילתה עניין מיוחד בהרמת משקולות - פעילות תחרותית שהיא יכלה להשתתף בה גם בכיסא הגלגלים שלה.

זמן קצר לפני המשחקים הפראולימפיים בסידני 2000, לוסי החלה במשטר אימונים קפדני. באותה שנה, בתחרות הראשונה שלה, היא לקחה הביתה את מדלית הכסף עבור נבחרת ניגריה. רק כמה שנים מאוחר יותר, כאשר היא מתחרה על אותו משקל במשחקי הנכים באתונה 2004, לוסי שברה פעמיים את השיא הפראולימפי בהרמת משקולות, בדרכה לזכיה במדלית הזהב.

ב-2016, לוסי עשה כותרות שוב במשחקי הנכים בריו 2016, כאשר שברה שלושה שיאי עולם ולקחה הביתה מדליית זהב פראלימפית שלישית.

/

שלישיית לוויק - רצות מרתון

לינה, לילי וליילה עומדות בחליפות מירוץ תואמות, ומחזיקות בדגל אסטוניה.
תאריך לידה

14 לאוקטובר, 1985

מקום מגורים

טארטו, אסטוניה

ספורט

אתלטיקה

המשחקים האולימפיים

2016

להשיג את הבלתי אפשרי

האחיות לוויק החלו לרוץ רק בגיל 24; לינה היתה הראשונה והיא זו אשר דחפה את אחיותיה להצטרף אליה. זה בא בטבעיות לאחיות כי "תנועה עבורנו היא חופש" כפי שמסבירה לינה. דחף בריא ותחרותי בין אחיות הוא זה שקבע את מטרתן המשותפת והבלתי אפשרית לרוץ אחת מול, ולצד, השניה, במשחקים האולימפיים.

"גם אם אתה כבר לא כל כך צעיר, אתה יכול לקחת חלק במשחקים האולימפיים כפי שאנו עשינו", טוענת לינה לוויק.

לאחר חודשים של אימונים אינטנסיביים, האחיות לוויק העפילו למשחקים האולימפיים בריו 2016 והפכו לשלישיה הראשונה והיחידה אשר לוקחת בהם חלק. אחרי המירוץ, מותשות אך מלאות התרגשות - לילי, לינה וליילה שילבו זרועות, גאות כי ביחד הן הגשימו את החלום המשותף שלהן לרוץ יחד באולימפיאדה.

שיין גולד - שחיינית

שיין גולד, המתחרה ברמת הגבוהה ביותר, מחייכת אחרי שיצאה מהמים.
תאריך לידה

23 לנובמבר, 1956

מקום מגורים

ביכנו, טסמניה, אוסטרליה

ספורט

שחיה

המשחקים האולימפיים

1972

להשיג את הבלתי אפשרי

אחרי שמשפחתה חזרה מפיג'י לאוסטרליה, ארץ מולדתם, בכדי ששיין תתחיל את לימודיה בבית הספר, שיין התחילה לשחות באופן תחרותי. כמו כוכבת עולה, שיין הצעירה עלתה במהירות בדירוג, וכשהייתה בת 15 כבר הגיעה לשלב האולימפי.

שיין שלטה במסלולים באולימפיאדת מינכן 1972, וזכה בחמש מדליות - שלוש זהב, כסף אחת וארד אחת. היא החזיקה בו זמנית בשיאי עולם ב-100, 200, 400, 800 ו- 1500 מטר בסגנון חופשי, כמו גם ב-200 מטר סבב אישי.

לאחר שהובילה במשחקי 1972, שיין הוזנקה לתוך אור הזרקורים. הכוכבת הצעירה והאתלטית נרתעה מלחץ התהילה, ויצרה לעצמה אתגרים אחרים כמו חקר האוקיינוס ​​הפראי של ילדותה. רק כעבור שני עשורים חזרה שיין לשחייה תחרותית ברמה הגבוהה ביותר והמשיכה לשבור שיאי עולם.

כיום, השחיינית המדהימה מקדישה את עצמה לפרויקט השחיה שיין גולד - ארגון ללא מטרות רווח הפועל בפיג'י, שבדיה ובקהילות אבוריג'יניות באוסטרליה אשר מאמן שחיינים שאפתניים וכישרוניים ושומר על בטחונם.